Spring til indhold

Artikel

Tre forskningsundersøgelser kommer snart

I februar 2022 afsluttede forskerholdet tre undersøgelser om de forskellige forskningsemner. Til kvalitetssikring af forskning publicerer vi vores forskningsresultater i højkvalitets og peer-reviewede tidsskrifter. Selvom dette kan resultere i en langsom publiceringsproces, giver det tillid til den forskning, som centret udfører.

Artikel

Tre forskningsundersøgelser kommer snart

I februar 2022 afsluttede forskerholdet tre undersøgelser om de forskellige forskningsemner. Til kvalitetssikring af forskning publicerer vi vores forskningsresultater i højkvalitets og peer-reviewede tidsskrifter. Selvom dette kan resultere i en langsom publiceringsproces, giver det tillid til den forskning, som centret udfører.

De tre undersøgelser er som følger:

Håndtering af tidsforsinkelser i vejgodstransport

Denne undersøgelse præsenterer et intelligent beslutningsstøtteværktøj til at besvare vigtige spørgsmål for vejgodstransportører — Hvad er virkningerne af tidsforsinkelser og de mulige strategier til at håndtere disse påvirkninger, og hvordan vælger beslutningstagerne den bedste strategi baseret på omkostninger, pålidelighed (tid) forsinkelser) og kulstofemissioner?. Et casestudie af et dansk linjefragtskib beskriver procedurerne for at besvare disse spørgsmål. Undersøgelsen har modtaget positiv feedback og er i øjeblikket under anden runde af gennemgang i IEEE Transactions on Intelligent Transportation Systems.

COVID-19-relaterede indvirkninger på godstransport og mulige afbødningsstrategier

Undersøgelsen præsenterer detaljerede analyser af virkningerne af COVID-19 på forskellige godstransportformer (luft, sø og vej) og mulige afbødningsstrategier. Resultaterne giver indsigt i den bedste praksis til at håndtere COVID-19-relaterede påvirkninger, og hvordan fragtindustrien kan være mere modstandsdygtig over for fremtidige pandemier. Undersøgelsen er i øjeblikket under revision i Journal of Air Transport Management.

Optimering af den multimodale forsyningskæde

Undersøgelsen præsenterer et beslutningsstøtteværktøj til planlægning af overgangen fra vejgodstransport til multimodale godstransportløsninger. Det foreslåede værktøj gør det muligt for forskellige interessenter såsom havneoperatører, vejtransportører og afskibere at optimere forskellige beslutninger i den multimodale forsyningskæde og at forstå virkningen af deres beslutninger på omkostningerne, kulstofemissionen og transporttiden. Et casestudie fra byggebranchen er brugt til at vise brugen og implementeringen af det foreslåede værktøj. Undersøgelsen har modtaget positiv feedback og er i øjeblikket under anden runde af gennemgang i tidsskriftet Automation in Construction.